رنگ ضد حریق اتاق سرور | پوشش نسوز دیتا سنتر

پوشش ضد حریق, تولید کننده رنگ ضد حریق, رنگ ضد حرارت, رنگ ضد حریق epoxy, رنگ ضد حریق اتاق سرور, رنگ منبسط شونده ضد حریق, رنگ های منبسط شونده ضد حریق, سیستم های ضد حریق
خرید رنگ مخصوص شومینه نسوز و ضد حریق Alba
مارس 1, 2019
اسپری ضد خش نانو, ظروف ضد اکسید شونده مسی, ظروف مسی ضد خش, ظروف مسی نانو, ظروف نانو, قیمت ضد خش نانو, نانو مس, نانو مس چیست, خرید اسپری ضد خش, خرید نانو ظروف مسی
نانو مس | نانو ظروف مسی
مارس 7, 2019

دیتاسنتر یا مراکز داده مجموعه‌ای از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری است با زیر ساخت‌های امنیتی، اطلاعاتی که برای نگه‌داری و پشتیبانی از سرویس‌های تحت شبکه اینترنت، اکس‌ترانت استفاده می‌شود.

دیتاسنتر یا مرکز داده و یا اتاق سرور در حقیقت محل نگه‌داری داده‌های تحت وب است.

 

اتاق سرور

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تحت وب با اجاره قسمتی از مراکز داده یا همان دیتاسنتر به صورت مستقیم یا غیرمستقیم، قسمتی از دیتاسنتر را با نام سرور تهیه می‌کنند و اقداماتی در جهت بهینه سازی سرور تهیه شده انجام می‌دهند و با اتصال سرور به اینترنت امکان میزبانی وب سایت‌ها بر روی این فضا فراهم می‌شود.

 

اهمیت دیتاسنتر

دیتاسنتر محلی است که صدها و یا هزاران سرور را در رک‌ها ( rack)، کیج ها (Cage) و اتاق‌های مختلف جای می‌دهد.
ساختمان دیتاسنتر از بخش‌های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژنراتورها، تأسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق UPS و Battery backup، اتاق نگه‌داری از وسایل اطفای حریق، اتاق مدیریت شبکه تشکیل می‌شود، هرچند که با توجه به نیازها، طراحی و امکانات و زیرساخت برای هر مرکز داده کاملاً می‌تواند متفاوت باشد.

اتاق سرور، مهم‌ترین بخش شرکت‌های بزرگ برای نمایش به مشتریانشان می‌باشد.
سیستم کف کاذب در اتاق سرور توسعه یافته تا هوای خنک و برق را به راحتی در اتاق توزیع کند.

باید نیازهای ساختاری رک‌ها را به درستی درک کنید تا بتوانید کف کاذب مناسب را انتخاب کنید. در هم و بر هم بودن کابل‌های سیستم، کابوس است و کف کاذب، برای این اتاق ضروری است.

 

مشخصات اتاق سرور

اندازه اتاق، خنک بودن اتاق سرور، ایجاد فضا برای کابل‌ها، توسعه رویه‌های امنیتی، نظارت از درهای داخلی برای ایزوله سازی بخش‌های اتاق استفاده شود. دیوارهای گچی باید با رنگ اپوکسی دو بار رنگ شود.
اتاق سرور به دلیل تراکم بالای سیم کشی برق تجهیزات الکتریکی نصب شده، در برابر آتش بسیار آسیب پذیر است.
دیوارها، سقف و درها عایق صدا باشند. به دلیل مسائل امنیتی و همچنین صدا این اتاق نباید پنجره داشته باشد.
اتاق سرور باید با دیوارهای پیش ساخته که مقاوم در برابر حشرات موذی است ساخته شود. حتی کوچک‌ترین حشره هم می‌تواند یک سرور گران قیمت را نابود کند.
قطعی برق می‌تواند آسیب جدی به سرورها وارد کند، از این رو باید از محافظ استفاده شود و برق کافی وارد سرورها شود.
اتاق سرور باید ضد آب باشد و کنترل‌های ضد حریق صورت گیرد و کپسول‌های آتش نشانی غیر از آب باید در محل موجود باشد اما نباید به دلایل سلامتی، تمام اکسیژن از اتاق حذف شود.

 

دمای توصیه شده دیتاسنتر

عملکرد طولانی مدت تجهیزات گران قیمت IT مانند سرورها، سیستم‌های ذخیره سازی اطلاعات، سوئیچ‌ها و روترها در درجه دمای بالا از استاندارد به طور چشمگیری از طول عمر و میزان اعتماد به آن‌ها می‌کاهد و اگر شرایط نامطلوب ادامه دار باشد. شما حتماً با اختلال روبرو خواهید شد.

نگهداری دمای محیط در محدوده ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتی‌گراد برای عملکرد بهینه تجهیزات بسیار مناسب می‌باشد.

 

دمای اتاق سرور

استاندارد مورد توافق اکثر تولیدکنندگان در صنعت کامپیوتر این است که تجهیزات IT نباید به هیچ عنوان در دمای بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد کار کنند. به این نکته باید توجه داشت که درجه دما در هر جای مرکز داده یکسان نمی‌باشد، بنابراین پیشنهاد می‌شود در فواصل ۸ متری در راهروها از سنسورهای درجه دما استفاده نمود، چنانچه در دیتاسنتر تجهیزاتی که دمای زیادی تولید می‌کنند مانند Blade server  ها، وجود داشته باشند توجه به این نکته ضروری می‌باشد.

ما پیشنهاد می‌کنیم در سیستم مانیتورینگ شرایط محیطی بینا محدوده مجاز درجه دما را حداقل ۱۷ درجه سانتی‌گراد و حداکثر ۲۷ درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

 

رنگ ضد حریق اتاق سرور, خرید رنگ ضد حریق اتاق سرور,اتاق دیتا در مخابرات , اجزای اتاق سرور, استاندارد دیوار اتاق سرور، استانداردسازی اتاق سرور, استانداردهای data center, سیستم برق اتاق سرور, رنگ ضد حریق

 

رنگ ضد حریق یا EPOXY

جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش از Epoxy استفاده می‌شود.

Epoxy در رنگ‌های مختلف موجود بوده و برای گرفتن جواب مؤثر حتماً باید سطح زیرین کاملاً خشک شده باشد.

رنگ‌های پلاستیکی و پلی استری محصولات جانبی پتروشیمی بوده و قابلیت اشتعال بالایی دارند لذا استفاده از آن‌ها مناسب اتاق سرور نمی‌باشند.

درحال حاضر پوشش مناسب جهت اتاق سرور Epoxy می‌باشد که کلیه سطوح داخلی (کف، سقف، دیواره‌های جانبی) را پوشش می‌دهد و دارای رنگ‌های متنوعی است و کاملاً ضد حریق می‌باشد. دیواره‌های اتاق باید با رنگ ضد حریق یا همان Epoxy جهت پر کردن کلیه درزها و ایجاد لایه حفاظتی بیرونی ضد آتش پوشش داده شود.

رنگ ضد حریق

مشکلاتی که در زمان ارائه‌ی سرویس با آن روبرو می‌شویم و یا اتفاقاتی ازجمله نوسانات برق، از کار افتادن تجهیزات و حریق‌های ناشی از اتصالی تجهیزات و … اهمیت استفاده از محیطی مطابق با استانداردهای جهانی را دو صدچندان نمود و خوشبختانه در حال حاضر مدیران بر این باورند که پایداری سرمایه و سازمان به کیفیت تجهیزات و محیط نگهداری آن‌ها وابستگی مستقیم دارد.
با توجه به تجربه‌های به دست آمده در پروژه‌های مختلف و تسلط بر طراحی اتاق سرور با استاندارد TIA-942، می‌توان اتاق سروری امن برای سیستمی پایدار پیاده سازی نمود.

 

استانداردهای دیتاسنتر

دیتاسنتر بر اساس چندین نوع استاندارد تعبیه شده است؛ که دو نوع آن  TIA942 و BICSI است.

استاندارد BICSI

استاندارد BICSI برای ساخت یک دیتاسنتر تمام عیار منتشر شده است در این استاندارد به جزئیات زیادی توجه شده.

استاندارد TIA942

مثلاً به آب ورودی ساختمان، قطر لوله و حتی محل جمع آوری زباله‌ها نیز توجه شده است.

 

دیوار کاذب ضد حریق

دیوار ضد حریق یا دیوار کاذب ضد حریق به عنوان سدی در برابر عبور آتش و حرارت ناشی از آن عمل می‌کند و زمانی که در یک سمت کانون آتش و حرارت بسیار بالا وجود دارد، دمای سمت دیگر از اندازه محدودی تجاوز نمی‌نماید.

از سیستم‌های حفاظت ساختمان در برابر حریق جهت حفاظت تیرها، ستون‌ها و سایر اعضای سازه‌های فولادی و همچنین پوشش داکتها و کانال‌های تأسیساتی در برابر آتش مستقیم (تا ۱۸۰ دقیقه) استفاده می‌شود.

در این ساختار دو روش اجرایی وجود دارد؛

اجرای پوشش با زیرسازی فولادی و بدون زیرسازی.

پوشش اجزا با استفاده (FM یا در موقع لزوم صفحات مقاوم در برابر حریق و رطوبت FR از صفحات مقاوم در برابر حریق) صورت می‌گیرد.

دیوار کاذب ضد حریق باضخامت ۶ الی ۸ سانتی‌متر بر روی دیوار اصلی اتاق سرور اجرا می‌گردد.

ابتدا با استفاده از فرم‌های فلزی با روکش گالوانیزه بافاصله ۶۰ سانتیمتر فضای مورد نظر را سازه کشی می‌کنند و سپس با توجه به میزان مقاومت مورد نظر در برابر حریق اقدام به پرکردن فضاها با پشم سنگ با دانسیته ی ۸۰ الی ۱۰۰ می‌کنند.

 

درب ضد حریق اتاق سرور

درب ‌ضد حریق اتاق سرور مطابق با استاندارد TIA-942 این درب‌ها زمانی که در اتاق سرور یا مرکز داده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

رنگ ضد حریق اتاق سرور, خرید رنگ ضد حریق اتاق سرور,اتاق دیتا در مخابرات , اجزای اتاق سرور, استاندارد دیوار اتاق سرور، استانداردسازی اتاق سرور, استانداردهای data center, سیستم برق اتاق سرور, رنگ ضد حریق

 

ویژگی‌های درب ضد حریق دیتاسنتر

کلیه درهای داخلی و ورود و خروج مجهز به سیستم Master Key در قفل‌های مکانیکی باشند. کلیه درها باید کاملاً هوابند بوده و مقاوم در برابر نفوذ آب باشند.
درب‌های ورودی اصلی و خروجی‌های اضطراری می‌باید از جنس استیل دوجداره با فوم عایق حرارتی بوده و مطابق استاندارد ضد حریق ۶۰S باشند.
درهای خروج اضطراری و درهای راهروهای متنهی به خروج اضطراری می‌بایست مجهز به درهای ضد حریق با کلاس متناظر با کلاس دیوارها بوده و مجهز به پنیک بار خروج اضطراری و آرام بند ضد حریق متناظر با استاندارد EN باشند. آرام بند برای درهای دو لنگه می‌بایست دارای هماهنگ کننده دو لنگه باشند و امکان خروج اضطراری اختصاصی بر روی قفل‌های مربوط به درهای سیستم کنترل تردد به‌صورت مکانیکی بر روی قفل تعبیه شده باشد.

 

سقف کاذب ضد حریق

سقف کاذب اتاق سرور و مراکز داده مطابق با استاندارد TIA-942 با توجه به لزوم لوله کشی جهت سیستم‌های اعلام و اطفاء حریق و لوله‌های گالوانیزه جهت عبور کابل‌های سیستم روشنایی، دوربین‌های مداربسته و نصب روشنایی، لازم است که مرکز داده یا اتاق سرور مورد نظر دارای سقف کاذب باشد.

به این منظور می‌بایست در ارتفاعی مناسب پایین‌تر از سقف اصلی، سقف کاذب اجرا گردد. به این ترتیب که با توجه به ابعاد نهایی اتاق، قاب کناره دیوار توسط صفحات گچی کناف (همجنس با کناف دیوارها) دور تا دور اتاق اجرا گردد بطوریکه فضای باقی مانده به صورت شبکه کامل ۶۰*۶۰ جهت اجرای تایل های سقف کاذب باقی بماند.

 

پشم سنگ

مهم‌ترین ویژگی پشم سنگ، مقاومت زیاد آن در برابر آتش می‌باشد.

پشم سنگ نمی‌سوزد، بنابراین می‌توان آن را به عنوان ماده‌ای محافظ در برابر آتش‌سوزی استفاده کرد. عایق پشم سنگ برای رشد آفت، قارچ، باکتری و حشرات موذی محیط نامناسبی می‌باشد.

 

کاربرد پشم سنگ در اتاق سرور

استفاده از پشم سنگ علاوه بر اینکه مقاومت در برابر حریق را در بر می‌گیرد عایق بسیار مناسبی برای صوت و دما نیز می‌باشد.

سپس بعد از پوشش دادن کل سطح با استفاده از پنل های ضد حریق کناف روی سازه و پشم سنگ پوشانیده می‌گردد و جهت رنگ آمیزی اپوکسی تمام درزها بتونه می‌شود.

 

اعلان و اطفاء حریق

روش‌های استاندارد سیستم‌های اعلام حریق باید به شکلی باشد که سبب آسیب رسانی به سرورها و سایز تجهیزات نشود،

برای تشخیص آتش سوزی، سنسورهای تشخیص، کپسول‌های اطفاء حریق، کنترولر مرکزی راه اندازی و فعال سازی شود سیستم اعلام حریق علاوه بر آژیر و هشدار می‌تواند به مدیران شبکه SMS زده و آنان را از وضعیت موجود آگاه نماید.

 


 برای مشاهده اطلاعات تکمیلی محصول رنگ نسوز سیلیکونی آلبا بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رنگ سیلیکون نسوز و رنگ نسوز شومینه

🔴🔴 برای مشاهده اطلاعات تکمیلی همه محصولات ” رنگ نسوز و رنگ ضد حریق ” بر روی لینک زیر کلیک کنید:

رنگ ضد حریق  و رنگ نسوز سیلیکون