قطعا همه طراحان و مجریان نمای ساختمان برای حفاظت و ماندگاری مصالح در برابر فرسایش و همچنین تمیز نگه داشتن آن سوالات متعددی درباره نوع پوشش و شرایط اجرا داشته اند.

با توجه به تست های انجام شده و اصالت کالا ، به شما توضیح داده میشود که بهترین برند با ماندگاری طولانی مدت با توجه به شرایط آب و هوایی ایران ELOTEX میباشد.

هر آنچه درباره ی نانو نمای ساختمان باید دانست !

انتخاب و تشخیص مواد مناسب برای اجرا بر روی نمای ساختمان مرحله ی مهمی از اتمام پروژه نمای ساختمان است !

تفاوت نانو اِلوتکس آجر با رزین چیست ؟

رزین یا نانو رزین بر روی سطح ایجاد لایه یا فیلم میکند اما مواد نانو به صورت کامل جذب آجر میشوند و به صورت یکپارچه بدون نیاز به پرایمر یا اجرای دو مرحله ای بر روی سطح اعمال میشوند.

نکته قابل توجه در نانو های الوتکس عدم نیاز به اجرای دو مرحله ای و یا رقیق سازی آن با آب میباشد.

مفهوم نانو آجر جذبی کریستالی چیست ؟

این خاصیت به صورت انحصاری در مواد نانو اِلوتکس موجود میباشد که به این معناست : مواد علاوه بر جذب به عمق آجر بعد از خشک شدن کامل به صورت کریستال در عمق آجر تبدیل میشود که باعث می شود سطح آجر به شدت سفت و سخت شود.

آیا خاصیت مکانیکی آجر نیز افزایش میابد ؟

بله . مواد نانو اِلوتکس به صورت جذبی کریستالی طراحی شده اند به همین دلیل بدون ایجاد لایه بر روی سطح باعث افزایش خاصیت مکانیکی سطح میشوند.

این موضوع باعث میشود که به راحتی برای آجر های کف نیز قابل استفاده باشند.

 

نانو آجر
متخصص نانو آجر نمای ساختمان

روش های نانو کردن نمای ساختمان

نما های ساختمان آجری یا سنگی بستگی به متراژ کار و ارتفاع ساختمان میتوان با وسیله های اجرایی مختلف اعم از قلم ، قلطک یا پیستوله میتوانید اجرا کنید.

اما قاعده اصلی پاشش مواد نانو ، اجرای بدون ترکیب شدن با هوا میباشد. دقت کنید اجرا با پیستوله مواد نانو را با هوا ترکیب میکند و این باعث اکسید شدن مواد و تضعیف مواد نانو میشود.

اجرای مواد نانو با پیستوله ایرلِس ( بدون هوا ) پیشنهاد میشود. بهترین وسیله پاشش بدون هوا میتوان به سم پاش اشاره کرد.

استفاده از راپل برای نمای ساختمان

بهترین زمان برای اجرای نانو آجر نمای ساختمان ، اجرای مواد همان زمان بعد از نما کاریست . چون هزینه های جانبی مانند داربست و مجری برای پاشش مواد و شستشو نما را ندارید.

در صورتی که داربست نمای ساختمان باز شده است یا نیاز به شستشو به صورت کامل را دارد میتوانید از راپل نمای ساختمان استفاده کنید.

پاک سازی رزین پوسته شده‎

اگر قبلا نمای ساختمان را با رزین پوشش داده اید و بعد از مدتی پوسته شده است یا به صورت لکه های شوره ای سفید رنگ درآمده است. در ابتدا میبایست سطح کار را ما حلال شوره نمای ساختمان تمیز کنید سپس با توجه به توضیحات انجام شده سطح نما را پوشش دهید.

خاصیت آبگریزی یا خود تمیز شونده

نانو الوتکس دارای خواص Hydrophobic یا آبگریزی میباشد به این صورت که با خنثی کردن سطح از جذب مواد قلیایی و اسیدی به داخل آجر یا سنگ نمای ساختمان جلوگیری میکند.

خاصیت آبگریزی نانو آجر الوتکس چند سال است ؟

میزان ماندگاری مواد نانو آجر به عوامل مختلفی از جمله شرایط جوی ، ارتفاع بنا ، و نوع مواد مورد استفاده در پروژه دارد. 

اما به صورت میانگین میتوان برای نانو آجر مدل FX 7000 برای شرایط آب و هوای نامساعد (برای مثال ساحلی ) حداقل 10 سال تضمین کرد.

آیا خاصیت آبگریزی با خاصیت ضد آبی یکسان است ؟

خیر. در خاصیت ضد آب ، سطح آجر کاملا ایزوله میشود ولی در خاصیت آبگریزی تنها سطح آجر برای بارندگی یا تماس آب به صورت قطره ای ایزوله میشود.

مدل های نانو آجر برای نمای ساختمان FX7000 به صورت تخصصی علاوه بر آب گریزی دارای خاصیت ضد آب نیز میباشند.

نانو کردن آجر نمای ساختمان

ترجیحا حین نما کاری و آجر چینی برای رسیدن به بهترین زیرسازی قبل از کثیف شدن و ایجاد شوره به صورت مرحله ای شروع به نانو کردن آجر کنید . این موضوع از نظافت و پاکسازی قبل از نانو کاری جلوگیری میکند. نانو سیلیکون و رزین های نمای ساختمان تا قبل از خشک شدن کامل به هیچ عنوان نباید برخورد آب یا شستشو داشته باشند.

مرحله اول نانو کردن نمای آجری

ابتدا نمای ساختمان باید به صورت کامل تکمیل شود یعنی تمام بند کشی ها و نظافت های لازم قبل از نانو کردن امری مهم و اساسی است چرا که بعد از نانو کردن امکان نظافت وجود ندارد.

علت این امر این است که بعد از خشک شدن مواد نانو ، لکه ها یا شوره هایی که به علت نانو کاری ایجاد شده است به هیچ عنوان پاک نمیشوند.

مرحله دوم بررسی آب و هوا

در پایان مراحل نانو کردن نمای ساختمان حداقل باید 3 روز از ریزش آب بر روی سطح نما جلوگیری کنید. 

برای زمان اجرا حتما باید وضعیت آب و هوا را بررسی کنید که زمان کافی برای خشک شدن عمقی سطح داشته باشید.

مدل نانو کریستالی اِلوتکس چیست

نانو آجر الوتکس دو مدل FX5600 و FX7000 دارد که مدل 7000 به صورت کریستالی میباشد یعنی بعد از خشک شدن بدون براق کردن سطح آجر یک پرده سطح آن را پر رنگ تر نشان میدهند.

رنگ آجر پر رنگ تر دیده میشود

اگر آجر شما بعد از اجرا کهنه نشان داده میشود یا به هر دلیلی ( باران اسیدی … ) نما و جلوه مناسب را ندارد میتوانید از مدل 7000 استفاده کنید. این مدل به هیچ عنوان سطح آجر را براق نمیکند و تنها یک پرده سطح آجر را پر رنگ تر یا به اصطلاح یک پرده تیره تر نشان میدهد.

نانو آجر الوتکس
پر رنگ کردن سطح آجر بدون براقیت
نانو آجر کریستالی
نانو آجر الوتکس مدل FX7000

خاصیت نانو آبگریزی بیشتری بر روی آجر دارد

همانطور که در تست های مشاهده میکنید علاوه بر آب ، شربت با غلظت بالایی بر روی آجر ریخته میشود که چسبندگی و نظافت سخت تری به نسبت آب دارد. میزان آب گیزی در فیلم کاملا مشخص است.

سوالات متداول نانو آجر اِلوتکس

میزان پوشش به عوامل مختلفی اعم از : دمای اجرا ، وزش بار ، وسیله اجرا و میزان جذب مصالح بستگی دارد.

  • به صورت میانگین به ازای هر لیتر مواد نانو اِلوتکس میتوان 10 متر مربع نمای آجر و 20 متر مربع نمای سنگی را پوشش داد.

اصول حرفه ای اجرای مواد نانو برای سطوح استفاده از ایرلِس (airless) میباشد . اما برای اجرا میتوانید از قلم ، قلطک و به صورت رایج از سم پاش استفاده کنید.

شما به راحتی با توجه به شرایط مصالح و نوع مصالح سه مدل : مات ، براق و کریستالی را انتخاب کنید . در مدل براق ( سطح کار براق میشود ) در مدل مات ( سطح کار کدر میباشد ) در مدل کریستالی ( یک پرده سطح آجر پر رنگتر میشود )

مواد نانو به صورت سطحی در کمتر از 2-3 ساعت خشک میشوند اما برای خشک شدن عمقی حداقل 72 ساعت زمان نیاز دارند که مدیریت بارندگی در زمان اجرا در پروژه های شمالی بسیار مهم است.